האם הנקה היא הדרך המומלצת ביותר להאכיל תינוק?

הנקה מוכרת כדרך הטובה ביותר להאכיל תינוק, שכן חלב אם מכיל את כל אבות המזון שהתינוק זקוק להם בששת החודשים הראשונים לחייו. חלב אם מספק את האיזון האידיאלי של פחמימות, חלבונים ושומנים, והוא מכיל גם נוגדנים המסייעים בהגנה על התינוק מפני זיהומים ומחלות.

האם הנקה זו הדרך המומלצת ביותר להאכיל תינוק

בנוסף ליתרונות התזונתיים, הנקה נקשרה גם למגוון יתרונות בריאותיים נוספים הן לתינוק והן לאם. לדוגמה, הנקה עשויה להפחית את הסיכון לסוגים מסוימים של סרטן אצל האם, ובמקביל גם להפחית את הסיכון לדלקות אוזניים, דלקות בדרכי הנשימה ואלרגיות אצל התינוק.

עם זאת, הנקה עשויה שלא להיות אפשרית או מעשית עבור כל האמהות והתינוקות. במקרים בהם הנקה אינה אפשרית או אינה מועדפת, האכלת פורמולה יכולה לספק תזונה נאותה לתינוק. בסופו של דבר, ההחלטה כיצד להאכיל תינוק צריכה להיעשות בהתייעצות עם רופא, תוך התחשבות בנסיבות האישיות של האם והתינוק.

כמו כן, אמהות המתקשות בפעולת ההנקה יכולות לבצע פעולת שאיבת חלב באמצעות משאבת הנקה ולהאכיל את התינוק באמצעות בקבוק.

מהם היתרונות של הנקה?

הנה כמה מהיתרונות המרכזיים לתינוק:

מספק תזונה מלאה – כאמור חלב אם מכיל את כל אבות המזון שהתינוק זקוק להם.
מכיל נוגדנים – חלב אם מכיל נוגדנים שעוזרים להגן על התינוק מפני זיהומים ומחלות.
מפחית את הסיכון למחלות כרוניות – הנקה נקשרה לסיכון מופחת למחלות כרוניות כמו אסטמה, אלרגיות, השמנת יתר וסוכרת בשלב מאוחר יותר בחיים.
מקדם את התפתחות המוח – חלב אם מכיל חומרים מזינים וגורמי גדילה החשובים להתפתחות המוח ולתפקוד הקוגניטיבי.
יצירת קשר בין האם לתינוק – פעולת ההנקה יכולה לקדם את הקשר בין האם לתינוק.

הנה כמה מהיתרונות המרכזיים לאמא:

מסייע בהחלמה לאחר לידה – הנקה מעוררת שחרור הורמונים המסייעים לרחם להתכווץ, מפחיתה דימום לאחר לידה ועוזרת לרחם לחזור לגודלו לפני ההריון.
מפחית את הסיכון לסוגי סרטן מסוימים – הנקה נקשרה לסיכון מופחת לסרטן השד והשחלות בנשים.
עשוי לקדם ירידה במשקל – הנקה שורפת קלוריות, מה שעשוי לעזור לאם לרדת במשקל שעלה במהלך ההריון.
עשוי לשפר את הבריאות הנפשית –  הנקה נקשרה לשיעורים נמוכים יותר של דיכאון וחרדה לאחר לידה.
חיסכון בזמן וכסף – הנקה היא דרך חסכונית ונוחה להאכיל תינוק, שכן חלב אם זמין תמיד ואינו דורש הכנה או אחסון.

עד איזה גיל מומלץ להניק?

ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ על הנקה בלעדית במשך ששת החודשים הראשונים לחייו של התינוק, כלומר, התינוק ניזון רק מחלב אם וללא מזון או משקה אחר, למעט תרופות וויטמינים כפי שנקבעו על ידי ספק שירותי בריאות. לאחר שישה חודשים, ארגון הבריאות העולמי ממליץ על המשך ההנקה יחד עם הכנסת מזונות משלימים מזינים, ולהמשיך בהנקה עד גיל שנתיים ומעלה, כל עוד הרצון הדדי של האם והילד.

חשוב לציין שכל אם ותינוק הם ייחודיים, וההחלטה להמשיך להניק מעבר למסגרת הזמן המומלצת צריכה להתבסס על נסיבות והעדפות אינדיבידואליות. חלק מהאמהות והתינוקות עשויים לבחור להמשיך להניק לפרק זמן קצר או ארוך יותר בהתאם לצרכים ולהעדפות שלהם. חשוב להיות בקשר עם יועצת הנקה כדי לקבוע מה הכי טוב לך ולתינוק שלך.

האם מומלץ להניק משני השדיים?

כן, בדרך כלל מומלץ להניק משני השדיים כדי להבטיח שהתינוק יקבל מספיק חלב וכדי לקדם ייצור חלב אם מיטבי. כאשר תינוק ניזון, ייתכן שהוא לא מרוקן את השד לחלוטין, ולכן החלפת צד במהלך כל האכלה עוזרת להבטיח ששני השדיים מעוררים לייצר חלב.

הנקה משני השדיים מבטיחה גם שהתינוק יקבל גם את החלב הקדמי וגם את החלב האחורי, שהם שני סוגים שונים של חלב אם. החלב הקדמי הוא החלב שמיוצר ראשון והוא דליל יותר, בעוד שהחלב האחורי מיוצר בהמשך ההאכלה ועשיר יותר בשומן ובקלוריות. על ידי החלפת שדיים במהלך כל הנקה, התינוק מקבל איזון טוב בין שני סוגי החלב, החשוב לצמיחתם ולהתפתחותם.

חשוב לציין שכל אם ותינוק הם ייחודיים, ותדירות ומשך ההנקה מכל שד עשויים להשתנות. חשוב לעקוב אחר סימני הרעב של התינוק ולהחליף שדיים לפי הצורך, ולא רק להקפיד על לוח הזמנים.

תוכן עניינים

מוצרים מומלצים:

 • מסך HD צבעוני 3.2 אינץ’.
 • אין צורך באינטרנט או WIFI.
 • מנטר את טמפרטורת החדר.
 • מעל 5,000 יחידות נמכרו.

155

 • מסך HD צבעוני 5 אינץ’.
 • אין צורך באינטרנט או WIFI.
 • צילום לילה איכותי.
 • מעל 800 יחידות נמכרו.

197

 • מסך HD צבעוני 4.3 אינץ’.
 • אין צורך באינטרנט או WIFI.
 • אינטרקום דו כיווני.
 • מעל 2,000 יחידות נמכרו.

184